ZANIECZYSZCZENIA
W dniu 1 września 2016 r zostało wprowadzone nowe Rozporządzenie Ministra Środowiska, które określa sposób prowadzenie oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (DZ. U. 2016, poz. 1395).
Badania zanieczyszczeń gruntu stają się w procesie inwestycyjny ogromnie ważne. Coraz częściej pojawia się wymóg prowadzenia oceny stanu zanieczyszczenia gruntu w trakcie przygotowywania projektu budowlanego. Dotyczy to najczęściej terenów miejskich i poprzemysłowych.
Zgodnie z Rozporządzeniem ilość i zakres badań wykonuje się w zależności od:
-grupy gruntów wydzielonych w oparciu o sposób użytkowania, zgodnie z ewidencją gruntów a jeżeli dla danego terenu opracowano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to zgodnie z tym planem;
-powierzchni badanego terenu;
-miąższości gruntów antropogenicznych (jeżeli takie występują).
Zgodnie z Rozporządzeniem tereny zanieczyszczone identyfikujemy w 5 etapach:
Etap I – ustalenie działalności mogącej być przyczyną zanieczyszczenia na danym terenie, obecnie lub w przeszłości.
Etap II – ustalenie listy substancji powodujących ryzyko, których wystąpienie w gruncie jest spodziewane na danym terenie.
Etap III – zebranie oraz przeanalizowanie dostępnych i aktualnych źródeł informacji oraz badania istotne dla oceny zagrożenia zanieczyszczeniem w gruncie na danym terenie substancjami powodującymi ryzyko z listy ustalonej w etapie drugim.
Etap IV – dokonanie identyfikacji terenu potencjalnie zanieczyszczonego oraz wykonanie badań wstępnych.
Etap V – przeprowadzenie badań szczegółowych.
Jeżeli na danym etapie wykluczy się istnienie potencjalnego zanieczyszczenia to można zrezygnować z przeprowadzania etapów dalszych.
Badania zanieczyszczenia gruntu pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek dotyczących konieczności przeprowadzenia kosztownego oczyszczenia gruntu. Pozwalają zaoszczędzić wydatki na etapie zakupu działki, obniżyć koszty koniecznej remediacji a także przyspieszają procedurę administracyjną uzyskania pozwolenia na budowę.
Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami, to właściciel terenu ponosi koszty ewentualnej remediacji.
Badania prowadzimy we współpracy z akredytowanym laboratorium posiadającym wymagane certyfikaty.
O FIRMIE
Pracownia Geoart jest firmą geologiczną zajmującą się wykonywaniem badań gruntu i wód gruntowych dla potrzeb projektowania i posadawiania obiektów budowlanych. Specjalizujemy się w geologii inżynierskiej, geotechnice i sozologii.
MENU
ADRES
18-421 Piątnica
Czarnocin 65A
KONTAKT
Copyright 2017 | Created with WebWave
Pracownia Geoart
Joanna Sawicka
05-820 Piastów
ul. Harcerska 16/28
tel. 607 164 973